Strona głowna  /  GANG FAJNIAKÓW
GANG FAJNIAKÓW

PROJEKT EDUKACYJNY GANG FAJNIAKÓW

Przedszkolaki z najstarszej grupy wraz z Panią Dyrektor zgłosiły się do programu edukacyjnego i konkursu „Szkolne Przygody Gangu Fajniaków”. Przedszkole otrzymało paczkę z 5 Fajniakami, książkę z przygodami Fajniaków, zestaw naklejek za pozytywne postawy i udział w zajęciach. Program składa się z 4 filarów – każdy z nich dotyczy innego żywiołu: ognia, powietrza, wody i ziemi.

ZIEMIA

Zajęcia rozpoczęliśmy oglądaniem ilustracji przedstawiających Ziemię. Dzieci dowiedziały się, że Ziemia jest w przybliżeniu kulą zbudowaną z kilku warstw. Dzięki przeprowadzonym eksperymentom obserwowały, że woda przemieszcza się do góry, poznały pojęcie iż woda nawilża ziemię oraz pojęcie wsiąkania wody. Ogromną radość i zdziwienie sprawił dzieciom eksperyment „Wulkan”. Dzieci samodzielnie wywołały jak to określiły „eksplozję wulkanu” dolewając ocet do mieszaniny sody z wodą i płynem do mycia naczyń. W drugiej części zajęć wysłuchały opowiadania „Kochajcie zieleń” i omówiły treść utworu odpowiadając na pytania zawarte w scenariuszu. Kolejnym zadaniem było zorganizowanie w sali Ekozakątka z zielonych roślin (skrzydłokwiatów), które dzieci samodzielnie posadziły; zajęły się również przesadzaniem kwiatka z małej doniczki do dużej obserwując system korzeniowy rośliny.

POWIETRZE

Zrealizowaliśmy lekcję o powietrzu według scenariusza z Fajniakami. Przedszkolaki na podstawie przeczytanego rozdziału Ekozakątek z książki Gang Fajniaków i miasto marzeń poznały miejsce gdzie nie ma śmieci, jest czyste powietrze i wszyscy są szczęśliwi. Brały udział w działaniach mających na celu ochronę przyrody. Segregowały śmieci, eksperymentowały z powietrzem poznając jego właściwości. Dzieci świetnie się bawiły, a zarazem uczyły.

WODA

Dzieci poznały informację dotyczące wody. Na podstawie ilustracji samodzielnych doświadczeń oraz utworu „Oszczędzaj kropelkę”. Zapoznały się ze zjawiskiem krążeniu wody w przyrodzie. Wykonane eksperymenty sprawiły im ogromną frajdę. Na podstawie doświadczeń formułowały wnioski, że woda przejmuje kształt naczynia, potrafi przemieszczać się. Na podstawie opowiadania „Oszczędzaj kropelkę” i tablic demonstracyjnych podawały przykłady jak należy postępować, by szanować wodę. Wyjaśniały znaczenie haseł: „Każda kropla wody cenna dla przyrody”, „Oszczędzając wodę chronisz przyrodę”, „Wodę kochamy więc ją oszczędzamy”. Na koniec dzieci złożyły kropelce Kseni uroczyste przyrzeczenie, że od dzisiaj nie będą marnować wody.

Ostatnia aktualizacja: 2020-11-26