Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Kontakt
Samorządowe Przedszkole w Oleszycach
Strona głowna  /  PROGRAM - KUBUŚ
PROGRAM - KUBUŚ

 

KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY

 

Nasze Przedszkole po raz kolejny przystąpiło do ogólnopolskiego programu edukacyjnego o tematyce ekologicznej „Kubusiowi Przyjaciele Natury” to już XIII edycja tego programu, który wprowadza dzieci w piękny świat natury oraz uczy ochrony przyrody. Organizatorem Programu jest firma Tymbark i marka Kubuś www.przyjacielenatury.pl

 

 

Bohaterem programu jest Kubuś, który pokazuje dzieciom piękno natury i uczy, jak ją chronić. Dzięki nagranym bajkom dzieci mogą przenieść się z Kubusiem we wspaniały świat wyobraźni. Przeżywając rozmaite przygody dzieci poznają rośliny i zwierzęta, uczą się szacunku do przyrody i ekologicznych zachowań: jak zachowywać się na łonie natury, jak ważna jest segregacja śmieci i dokładne zakręcanie kranu, jak zdrowo się odżywiać jedząc codziennie 5 porcji owoców ,warzyw lub soku.


 

 

Grupa dzieci 5-6 letnich realizację programu „ Kubusiowi przyjaciele natury” zaczęła od zapoznania się z programem i postacią Kubusia . Dzieci pooglądały bajeczkę , zagrały z Kubusiem w układanie fantastycznych kanapek. Na zakończenie zajęć pokolorowały Kubusia, a w nagrodę otrzymały od niego Kubusiowy soczek, który dzieciom bardzo smakował. Były też smaczne owoce i książeczka dla każdego dziecka.

 

       

 

 

Grupa dzieci 3-4 letnich i 4-5 letnich przygotowała pod czujnym okiem pań i „ Kubusia” pyszną sałatkę owocową.


  


 

 

W ramach realizacji programu „ Skąd się biorą produkty ekologiczne”oraz programu „ Kubusiowi przyjaciele natury” grupa starszaków zorganizowała w sali EKO ogródek w kąciku przyrody. Dzieci posadziły cebulkę , szczypiorek, pietruszkę,czosnek, przesadziły miętę, bazylię oraz posiały ogórki i rzeżuchę. Dowiedziały się co jest potrzebne do wzrostu roślin.

     
 

 

Dbam o aktywność fizyczną,

to kolejne zadanie realizowane zdalnie w ramach programu Kubusiowi przyjaciele natury”. W odpowiedzi na hasło „ Dbaj o ruch i odżywianie. Bo bieganie i skakanie to energii wyzwalanie” - dzieci udokumentowały swój zestaw ćwiczeń w formie przesłanych zdjęć i filmików. Wykonały również rysunki przedstawiające to jak dbają o swoją aktywność fizyczną.

               

 

Dbamy o Ziemię to cykl zajęć poświęconych ochronie przyrody. Do segregacji śmieci zachęcał przedszkolaków KUBUŚ – bohater programu edukacyjnego „ Kubusiowi przyjaciele natury.

Grupa dzieci 3,4 letnich po powrocie z łazienki do sali , była bardzo zdziwiona , kto w ich sali tak naśmiecił!. Sprawca bałaganu się nie znalazł więc Kubuś zaprosił dzieci , by wspólnie z nim posegregowały śmieci. Maluszki z zapałem zabrały się do segregowania śmieci umieszczając je w odpowiednich workach . Papier wrzucały do worka niebieskiego, szkło do zielonego ,a plastik do żółtego. Podsumowaniem tematu było pokolorowanie zakodowanych pojemników na śmieci.

       

 

Zajęcia w grupie 5-6 latków rozpoczęły się od ułożenia z rozsypanki wyrazowej przewodniego hasła zajęć „ Z Kubusiem dzieci segregują śmieci.” Przedszkolaki dowiedziały się ,że mamy różnego rodzaju śmieci i to z jakiego materiału są zrobione zależy jak długo będą się rozkładać, czyli po ilu latach znikną. Niektóre śmieci nie znikną wcale jak np. styropianowy kubek. Najkrócej rozkłada się gazeta-2-4 tygodnie, skórka z pomarańczy-6 tygodni, torebka plastikowa- 15-20 lat, opona gumowa 50-80 lat, pyszka 100-200 lat, szklana butelka 500 lat. Kolejne zadanie – Co możemy zrobić ,żeby śmieci było mniej- „ burza mózgów” nasze pomysły- OGRANICZAJ- czyli używaj czegoś mniej . UŻYWAĆ PONOWNIE – zastanów się ,czy nie możesz czegoś wykorzystać jeszcze raz. SEGREGUJ – wyrzucaj śmieci do odpowiednich koszy. Na koniec dzieci z Kubusiem wykonały pracę plastyczną . Kolorowały kosze na śmieci , odczytywały i naklejały odpowiednie napisy na kosz.

 

 

    


Ostatnia aktualizacja: 2021-04-25