CZYTANIE NA DRUGIE ŚNIADANIE 2023/2024 - sprawozdanie z realizacji programu

W roku szkolnym 2023/2024 dzieci z naszego przedszkola  wzięły udział w programie  „Czytanie na drugie śniadanie" zorganizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Celem programu jest wspieranie rozwoju dziecka, promocja czytelnictwa  i wartościowej literatury, rozwijanie zainteresowań czytelniczych u dzieci , wprowadzenie  najmłodszych w świat literatury. Wszystkie grupy przedszkolne  realizowały codzienne  głośne czytanie bajek po obiedzie ,do których po zakończonym czytaniu rysowały ilustrację do bajki tworząc  przedszkolną bajkę. Grupa „ Żabki” zaprosiła rodziców do udziału  w co tygodniowym czytaniu bajek.  Rodzice dowiedzieli  się o zaletach głośnego czytania dzieciom., a dzieci uwielbiały w ten sposób spędzać czas z rodzicami, dlatego ogromnie się cieszymy, że rodzice tak chętnie nas odwiedzali.  Przedszkolakom czytali również inni zaproszeni goście w ramach akcji czytelniczych - Dzień Postaci z Bajek” ,Światowy Dzień Książki, Święto Pluszowego  Misia-  urodziny Misia , podczas którego odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego wszystkie prace były przepiękne dlatego wszystkie dzieci biorące udział w konkursie zostały nagrodzone dyplomami i nagrodami książkowymi, które wręczyła Pani Dyrektor i Pysia Zającówna .Kolejna akcja czytelnicza to spotkanie  autorskie  z Panią Karoliną Majdan-Solecką -” Pysią Zającówną”, autorką serii bajeczek dla dzieci  gdzie nasze przedszkolaki  dwukrotnie  zdobyły nagrodę główną w konkursie na ilustrację do bajeczek „ Czemu się gąska na kaczkę dąsa” i „ Bobra  Boryska ostre zębiska”. Pysia odwiedziła nasze przedszkole aby wręczyć nagrodę grupie „ Motylki” za zajęcie I miejsca w konkursie "Bobra Boryska ostre zębiska". Dzieci wspaniale się bawiły przy okazji słuchania i multimedialnego przedstawiania książeczek czytanych przez Pysię Zającównę.
W ramach kształcenia nawyków czytelniczych nawiązana została współpraca z Miejsko - Gminną Biblioteką  Publiczną w Oleszycach .Dzieci chętnie odwiedzały bibliotekę ,  z wielką ciekawością słuchały bajek czytanych przez panie bibliotekarki. Celem spotkań było rozbudzanie u dzieci zainteresowania literaturą, książką oraz poznanie  pracy i zawodu bibliotekarza.
W każdej sali stworzone zostały kąciki czytelnicze, z  których dzieci mogą korzystać w każdej chwili.  Zorganizowano również  kiermasz książki, rodzice mogli zakupić dzieciom książki ze Złotej Listy książeczek dla dzieci polecanych przez Fundację „ ABCXXI- Cała Polska czyta dzieciom” . W salach założono kąciki tematyczne  do 5 książek składających się z książki i zabawek  związanych z książką ,co umożliwiło przedszkolakom swobodną zabawę z wykorzystaniem rekwizytów i bajek. Przedszkolaki włączyły się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia czytania Dzieciom. W ramach pozyskanych środków z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uzupełniliśmy książki w Biblioteczce Przedszkolaka.   W przedszkolu odbyły się między innymi przedstawienia bajek  pt. Kaczka Cudaczka, która jest sceniczną adaptacją znanego wiersza Jana Brzechwy Kaczka Dziwaczka.  Aktorzy chętnie aktywizowali dzieci do wspólnej zabawy na scenie. Przedszkolaki tańczyły, śpiewały i pomagały aktorom współtworząc spektakl. Chętnych do wyjścia na scenę nie brakowało.  Po raz drugi zgłosiliśmy przedszkole  do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  i otrzymaliśmy fundusze na zakup m.in. książeczek dla dzieci.

Link do fotorelacji: