WIGILIA W PRZEDSZKOLU

WIGILIA W PRZEDSZKOLU

W piątek 16 grudnia odbyła się w naszym przedszkolu Wigilia. Święta Bożego Narodzenia to dla wielu z nas dzień niezwykle radosny .W Przedszkolu staramy się jak najlepiej przybliżać dzieciom zwyczaje związane ze świętami. Dzieci poznają symbolikę świąt: ubieranie choinki, składanie życzeń świątecznych, spożywanie wieczerzy wigilijnej. Każda grupa przedszkolaków starannie przygotowała się do tego wyjątkowego dnia. Przygotowania rozpoczęto od wspólnego ubierania choinek , przygotowywania dekoracji, ozdób oraz dekorowania pierniczków. W tym uroczystym dniu jak co roku gościliśmy Pana Burmistrza Andrzeja Gryniewicza . Zgodnie ze staropolską tradycją przed wigilijnym obiadem przedszkolaki i pracownicy naszego przedszkola wspólnie z Panem Burmistrzem przełamali się opłatkiem oraz złożyli świąteczne życzenia. Następnie zasiedliśmy do pięknie przystrojonych stołów, na których czekał już świąteczny obiad. Główne potrawy naszego wigilijnego obiadu to: barszczyk czerwony z fasolą, jajkiem i pasztecikami , paluszki, pierożki, kompot z suszonych owoców, a na deser pyszny makowiec ,ciasteczka i owoce. Po wigilijnym obiedzie pod choinką czekał na przedszkolaków świąteczny podwieczorek.

Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie serdeczne relacje. Świąteczny nastrój podkreślały stroje dzieci, bożonarodzeniowa dekoracja, i płynące z głośników kolędy.