Dnia 8 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Narodowe Świeto Niepodległości . Po raz kolejny przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej #SzkołaDoHymnu i o godzinie 11.11 cała społeczność przedszkolna zaśpiewała uroczyście ,,Mazurek Dąbrowskiego''. Następnie dzieci z grupy SÓWKI przedstawiły montaż słowno-muzyczny ,,Co to jest Niepodległość...? Dbamy o to, by kształtować postawy patriotyczne naszych przedszkolaków !
Aktualnosci
Aktualności
11 listopada w związku z rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości, przedszkolaki z grupy „Żabki” udały się do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleszycach, by obejrzeć metodą Kamishibai legendę o powstaniu państwa polskiego. Legenda o Lechu, Czechu i Rusie zaprezentowana metodą teatrzyku kamishibai, wprowadziła dzieci w tematykę związaną z historią naszej Ojczyzny. Kolorowe ilustracje umieszczone w drewnianym teatrzyku bardzo zaciekawiły dzieci. Po bibliotecznej lekcji historii wróciliśmy do przedszkola , by o 11.11 wziąć udział w akcji „Szkoła do hymnu”.
Dzieci z grupy „Motylki” miały okazję obejrzeć bajkę pt „Czerwony Kapturek” - metodą teatrzyku kamishibai. Przedszkolaki po raz pierwszy spotkały się z taką formą czytania. Na początku zastanawiały się, w jaki sposób drewniana skrzynka stanie się teatrzykiem. Dzieci dowiedziały się, że słowo „kamishibai” trudny do wypowiedzenia wyraz, pochodzi z języka japońskiego: „kami” – oznacza „papier”, natomiast „shibai” – „sztukę” dlatego też teatrzyk ten nazywany jest również teatrem ilustracji, bądź teatrem obrazkowym. Bajka występująca w drewnianej, bądź papierowej skrzyni -,,butai” składa się z kartonowych planszy z ilustracjami, natomiast tył karty zarezerwowany jest na tekst, który czyta nauczyciel. Motylki z uwagą i zainteresowaniem wysłuchały i obejrzały bajkę.
W ramach realizacji projektu „Kto ty jesteś? - Polak mały” zrealizowaliśmy kolejne działanie projektowe „Bądźmy twórcami świata”. Dzieci z grupy „ Biedronki” i „Motylki” zaprosiły przedszkolaków z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego NASZE z Lubaczowa na wspólne zwiedzanie Muzeum Kresów w Lubaczowie.
Podczas lekcji muzealnej dzieci dowiedziały się co to jest muzeum i kto w nim pracuje. Poznały znaczenie terminów tj. dzieła sztuki, wystawa, galeria, eksponat. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem oglądały wystawy i bardzo uważnie słuchały przewodników. Dzieci wzięły udział w ciekawych warsztatach plastycznych przygotowanych przez przewodników . Wycieczka do muzeum była niezwykłą lekcją, która na długo pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków.
Dnia 5 listopada od samego rana nasze przedszkole zamieniło się w niezwykłą krainę bajkowych postaci. Dzieci w strojach ulubionych bajkowych bohaterów przybywały do przedszkola, aby wspólnie świętować „Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek” przy znanych dzieciom utworach z Akademii Pana Kleksa i nie tylko. Przedszkolaki uczestniczyły w zabawach wymagających wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytanym fragmencie książki. Podczas balu odbyło się również rozdanie nagród za udział w konkursie plastycznym „Moja ulubiona postać z bajki”. Prace były przepiękne i wszystkie zostały nagrodzone. Dla wszystkich dzieci był to niewątpliwie ekscytujący i pełen wrażeń dzień, w którym dzieci mogły się wcielić swoich ulubionych bohaterów bajek.
PROGRAM „KTO TY JESTEŚ ? – POLAK MAŁY”
Z radością informujemy, że wniosek Lubaczowskiego Centrum Inicjatyw Społecznych „Nasza Przyszłość” został pozytywnie oceniony i zaakceptowany przez operatora programu Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach projektu „Kto ty jesteś ?- Polak mały” moduł 2 pn „ Kultura dla przedszkola”
Projekt skierowany jest do 100 dzieci z Samorządowego Przedszkola w Oleszycach. Kwota przyznanej dotacji to 52 000 zł. Działania projektowe „Bądźmy twórcami świata” to wiele działań skierowanych do przedszkolaków takich jak: przygoda z teatrem, tańcami ludowymi, wycieczkami do teatru, Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, Muzeum Kresów w Lubaczowie i wiele innych. W ramach projektu odbyło się spotkanie integracyjne z przedszkolakami z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego” Nasze” z Lubaczowa, wspólnie bawiliśmy się na „Balu u Dyni”.
PAMIĘTAMY !!! Przedszkolaki 31 października odwiedziły cmentarz i zapaliły znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza - jako wyraz naszego patriotyzmu i pamięci o polskich bohaterach .
30 października całe przedszkole zamieniło się w dyniową krainę. Po śniadaniu wszystkie grupy spotkały się na „Balu u Dyni”. Przedszkolaki przebrały się w piękne kolorowe stroje przedstawiające ulubione warzywo lub owoc. Każdy mógł zaprezentować swój strój. Było pięknie i kolorowo. Dzieci z chęcią brały udział w zabawach muzycznych i tanecznych. Radości ze wspólnych tańców i zabaw nie było końca. Wyczerpani, ale szczęśliwi powróciliśmy do swoich sal.
Odwiedzili nas również wspaniali goście z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego "Nasze", którzy razem z nami bawili się na Balu u Dyni.
Grupa BIEDRONKI w tym roku bierze udział w projekcie edukacyjnym SensoSmyki, podczas którego będzie wykonywać określone zadania dotyczące pór roku.
Projekt ma na celu dostarczenie dzieciom wielozmysłowego poznawania i odkrywania świata oraz harmonijną pracę układu nerwowego poprzez odpowiednią stymulację zmysłów.
Zakończyliśmy pierwszy etap projektu:
JESIEŃ (stworzenie pudełka sensorycznego, kącika jesieni, jesiennej pracy plastycznej z wykorzystaniem liści)
W ramach realizacji programu czytelniczego w roku szkolnym 2024/2025 grupa MOTYLKI wybrała się do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej.